W grudniu 2022 r. Komisja Europejska wydała decyzję zatwierdzającą Program Fundusze Europejskie na Pomoc Żywnościową 2021-2027 (dalej: FEPŻ), który będzie wdrażany w Polsce z udziałem środków Europejskiego Funduszu Społecznej Plus (EFS+) do końca 2029 r.
FEPŻ jest bezpośrednim następcą Programu Operacyjnego Pomoc Żywnościowa 2014-2020 (PO PŻ). Program – podobnie jak PO PŻ – opiera się na zapewnieniu osobom najbardziej potrzebującym podstawowej pomocy żywnościowej w formie paczek lub posiłków oraz umożliwieniu im udziału w bezpłatnych warsztatach na rzecz włączenia społecznego – tzw. działaniach towarzyszących.
Do pomocy żywnościowej w ramach FEPŻ kwalifikują się osoby najbardziej potrzebujące, których dochód nie przekracza 265% kryterium dochodowego określonego w art. 8 ustawy o pomocy społecznej tj.:
- 2056,40 zł w przypadku osoby samotnie gospodarującej,
- 1590,00 zł w przypadku osoby w rodzinie
oraz spełniające przynajmniej jedna z przesłanek trudnej sytuacji życiowej, o których mowa w art. 7 ww. ustawy.
Ośrodki pomocy społecznej są odpowiedzialne za kwalifikowanie odbiorców końcowych do udziału w Programie poprzez wydawanie skierowań osobom uprawnionym. Formalny obowiązek informowania o realizacji projektu w ramach FEPŻ spoczywa na beneficjentach-organizacjach partnerskich, które odpowiadają za dystrybucję żywności.
DZIAŁANIA TOWARZYSZĄCE:
Działania realizowane przez Bank Żywności na rzecz podopiecznych (OPL).
- warsztaty kulinarne;
- warsztaty edukacji ekonomicznej;
- warsztaty dietetyczne;
- warsztaty niemarnowania żywności;
- inne działania o charakterze indywidualnym i zbiorowym charakterze akcyjnym lub cyklicznym, mające na celu włączenie społeczne najbardziej potrzebujących.
Zestaw na Podprogram 2023 dla jednego odbiorcy końcowego obejmuje artykuły spożywcze w łącznej ilości około 34 kg:
1)Artykuły warzywne i owocowe
- Groszek z marchewką 1,6 kg
- Koncentrat pomidorowy 0,96 kg
- Dżem truskawkowy 1,2 kg
2) Artykuły skrobiowe
- Makaron jajeczny świderki 2,5 kg
- Mąka pszenna 4 kg
- Kasza jęczmienna 1,5 kg
- Płatki owsiane 1 kg
- Herbatniki maślane 0,6 kg
- Kawa zbożowa rozpuszczalna 0,4 kg
3) Artykuły mleczne
- mleko UHT 6 l
- Ser podpuszczkowy dojrzewający 1,2 kg
4) Artykuły mięsne
- Szynka wieprzowa mielona 1,2 kg
- Szynka drobiowa 1,2 kg
- Pasztet wieprzowy 0,48 kg
- Szprot w oleju 0,68 kg
5) Cukier
- Cukier biały 4 kg
6) Tłuszcze
- Olej rzepakowy 4 l
7) Dania gotowe
- Fasolka po bretońsku 1,5 kg
Link do strony internetowej Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej dedykowanej dla Programu: Program Fundusze Europejskie na Pomoc Żywnościową 2021-2027 - Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej - Portal Gov.pl (www.gov.pl) lub Podprogram 2023 - Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej - Portal Gov.pl (www.gov.pl) gdzie zainteresowane osoby mogą zapoznać się ze szczegółowymi informacjami na temat FEPŻ.
Osoby zainteresowane uzyskaniem pomocy w formie paczki żywnościowej mogą zgłaszać się do Ośrodka Pomocy Społecznej w Kluczewsku w celu uzyskania skierowania, w godzinach pracy ośrodka. Ubiegając się o skierowanie należy udokumentować sytuację dochodową rodziny za miesiąc poprzedzający wydanie skierowania. Dodatkowe informacje można uzyskać pod nr telefonu 44 781 45 14. Osoby zakwalifikowane zostaną poinformowane indywidualnie o terminie i miejscu wydawania żywności.